Cestou za vašim novým rodinným nízkoenergetickým domom natrafíte aj na túto otázku. Každý deň sa preklikávate množstvom projektov, ktoré vidíte za „skvelé ceny“. Ten výber je taký veľký, že si neviete vybrať. Až si vyberiete ten vysnívaný. A zistíte, že nepasuje na váš pozemok. Tak hľadáte ďalej. Stojí ten katalógový projekt zato? Nebolo by lepšie čas strávený hľadaním projektu využiť nejako inak a všetky starosti a rady nechať na profesionálneho architekta?

 

Ako-si-vybrat-ten-spravny-pozemok-2

 

Ale teraz vážne: Pre koho je vhodný katalógový projekt?

 

Výhody katalógového projektu:

Ušetrený čas

Projekt už je, existuje, dá sa kúpiť od 800 do 1 200 eur. Z toho vyplýva, že šetríme časom. A ušetrený čas pre niekoho môžu znamenať aj ušetrené peniaze. Ak potrebujete začať so stavbou čo najrýchlejšie, tak katalógový projekt je to, čo vám celý proces realizácie môže urýchliť o cca 1 – 2 mesiace.

Veľký výber

Bungalovy, poschodové, moderné či klasické. K dnešnému dňu je na internete tisícky vizualizácií, v ktorých si nájde to svoje skoro každý. Avšak je toho až tak veľa, že sa táto výhoda mení skôr na nevýhodu. Veľa zákazníkov má problémy si vybrať. Čas výberu sa môže potom tak predĺžiť, že by ste si pokojne mohli vybrať práve architekta. Ako sa hovorí:  „Menej je niekedy viac “

Cena

Je naozaj katalógový projekt lacnejší ? Je niekoľko faktorov, ktorými sa dá tento pomer  zmerať. A nie vždy je táto cena výhodná. Dobrí  architekti a architektonické štúdiá pracujú v dnešných dňoch od 1600 do 4 000 eur za kompletný projekt s projektovou dokumentáciou rodinného domu, pripravenou na stavebné povolenie.  Ak zvážime, že katalógový projekt s osadením a sieťami stojí od 1600 € tiež, potom tvorba projektu na mieru je tou lepšou voľbou.

Inšpirácia:

Keď si katalógový dom aj nevyberiete, tak sa môžete aspoň inšpirovať najmodernejšími tvarmi a vychytávkami, ktoré sa do nových projektov dávajú. Potom viete architektovi povedať približnú predstavu a on Vám urobí návrh.

 

3MDom_ATMOSPHERE_1

 Nevýhody katalógového projektu:

Dom nie je jedinečný

Ak túžite po jedinečnom dome, ktorý budete mať len Vy a nikto iný, tak katalógový dom určite nie je pre Vás. Ak Vám je jedno či sused oproti bude mať postavený ten istý dom, tak táto nevýhoda je úplne banálna.

Musí sa prihliadať na typ pozemku

Väčšina katalógových projektov je navrhnutá na rovinatý pozemok. Ak máte pozemok v kopci, alebo má atypický tvar, tak budete mať s výberom projektu trošku problém. V tomto prípade je lepšie siahnuť po architektovi, ktorý Vám navrhne dom presne podľa požiadaviek Vášho pozemku.

Napojenie na IS, uloženie na pozemok, dodatočné úpravy

Každý projekt, aj ten katalógový, sa nevyhne architektovi/projektantovi, ktorý ho bude musieť pripraviť na váš pozemok. Kúpite si projekt bez poradenstva, bez možnosti nejakých úprav. Ak budete chcieť projekt upraviť, tak ho budete musieť tak či tak prehnať rukami architekta a statika. A za to si určite priplatíte. Z výhodnej ceny projektu sa môže stať po úpravách nakoniec vyššia cena, ako za projekt na mieru od dobrého a skúseného architekta.

 

6-veci-do-ktorych-sa-oplati-investovat-3

 

Kde katalógové projekty hľadať ?

Vybrali sme pre vás TOP  projekčné portály, v ktorých môžete nájsť práve ten váš vysnívaný projekt:

Rodinné domy Euroline- http://www.eurolineslovakia.sk/sk/home.html

Projekty domov EU – http://www.projektydomov.eu/

Prodom – http://www.prodom.sk/

Promi – Projekt http://www.promiprojekt.sk/

Archon – http://www.archon.sk/

 

Prečo si vybrať architekta ?

Jedinečný dom na mieru

Ak chcete bývať v dokonalom dome podľa vašich predstáv, v dome, ktorý je navrhnutý priamo a dokonalo na váš pozemok, tak jediná voľba je architekt alebo architektonické štúdio. Dom sa stavia väčšinou jeden krát za život, tak prečo robiť kompromisy. Určite chcete, aby bolo na prvý krát všetko dobre. Peniaze investované do odborného poradenstva a zohľadnenie Vašich požiadaviek, Vám neskôr môžu zachrániť prípadné náklady na prestavbu v budúcnosti.

 

Co-ocakavat-od-stavebnej-firmy-5

 

Poradenstvo

Skúsený architekt vie, aký typ domu sa hodí na váš pozemok. Dom vie urobiť a umiestniť na pozemok tak, že môžete získať až 30 % tepla a energií zo slnka. Podelí sa s jeho dlhoročnými skúsenosťami o  rôzne praktické riešenia, o ktorých by ste nikdy nepočuli a ani by Vám nikdy nenapadli.

 

Váš tím 3M Dom