Rodinný dom je komplikovaný a zložitý produkt. Na jeho cenu vplýva veľké množstvo faktorov, s ktorými, ako neskúsený investor, nemusíte počítať. Preto by ste sa mali vzdelať aj v tejto oblasti, spoznať svoj rozpočet čo najpresnejšie a zarátať do neho aj neočakávané náklady, ktoré môžu vzniknúť pred, alebo aj počas výstavby.

Váš kamarát možno postavil dom do 100 000 eur a vy sa rozhodnete, že chcete ten istý a za takú istú cenu. Avšak to už nemusí byť pri určitých okolnostiach možné. Poďme si teda posvietiť na neočakávané náklady, s ktorými ste absolútne nerátali a predsa sa môžu vyskytnúť.

 

Vyber_toho_spravneho_architekta_2

 

Čo nebýva v cenách výstavby započítané:

Pozeráte sa na cenu katalógového domu a poviete si, že aká super cena. Avšak to nemusí byť konečná cena obývateľného domu. Niektorí zhotovitelia do tejto ceny nerátajú cenu za základovú dosku čo Vás môže celkom prekvapiť. Na obrázku vidíte krásne vysadenú  záhradu, chodníky a ploty. Tieto položky taktiež nie sú štandardne v cene domu  a ak stým nepočítate vo svojom rozpočte, tak Vás to môže znova prekvapiť.

Kuchyňa je posvätné miesto všetkých žien. Každá žena má svoju predstavu o tom, ako by kuchyňa mala vyzerať, koľko stáť. A aj z tohto dôvodu sa v cenových ponukách s kuchyňou väčšinou tiež neráta. Preto si dajte pozor aj na tento podstatný doplnok, bez ktorého by vaše bývanie určite nebolo plno-hodnotné.

 

Problematický pozemok:

Ďalším neočakávaným nákladom môže byť úprava terénu vášho pozemku. Domček v kopci môže vyjsť aj o 30 % drahšie kvôli väčším terénnym úpravám a drahým základom. Domček pod úrovňou cesty sa musí zas dorovnať tvárnicami k úrovni cesty a vzniknutú jamu dosypať dovezenou hlinou. Pozemky s vysokou úrovňou podzemnej vody sa zas musia väčšinou dodatočne vydrenážovať.

 

6-veci-do-ktorych-sa-oplati-investovat-3

 

Úprava projektu môže vyjsť pekelne draho

Katalógové domy sú väčšinou nadimenzované na čo najnižšie náklady. Možno budete chcieť posunúť jednu priečku. Možno budete chcieť odstrániť iba jeden stĺp. Možno budete chcieť jednu priečku odstrániť a poviete si, že veď dom za nezväčšil ani nezmenšil a nie je možné, aby teraz dom stál o 5 000 EUR viac.

Pravda je taká, že aj takéto malé zásahy môžu cenu zmeniť  aj o 5 % – 10 %. Je to z toho dôvodu, že každým vašim zásahom sa môže meniť aj statické riešenie domu. Ten stĺp, ktorý vám môže zavadzať, bol tým najlacnejším riešením. Aj bez stĺpu to ide, ale bude sa musieť použiť nákladnejšie riešenie.

 

Ako vás dlhšia doba výstavby môže finančne prekvapiť

Ak práve nezažívame extrémy počasia, tak dokážeme garantovať výstavbu do 110 dní. Avšak ešte pred samotnou výstavbou sa môžu vyskytnúť problémy so stavebným povolením, alebo s úverom. Stalo sa, že z dôvodu stavebného povolenia sa výstavba posunula aj o 8 mesiacov. A to môže byť váš neočakávaný náklad. Toto obdobie môže pre vás znamenať nečakané náklady na nájomnom, s ktorými ste už nepočítali. Preto je dobré si radšej najať odborníkov, ako hypotekárneho špecialistu, alebo firmu, ktorá sa špecializuje na inžiniering a vybaví stavebné povolenie za vás.

 

Co-ocakavat-od-stavebnej-firmy-1

 

Pri financovaní úverom treba navyše k poplatkom zarátať nevyhnutné, a síce cenu geometrického plánu od geodeta, cenu jedného či viacerých znaleckých posudkov a cenu poplatkov za vklady na katastri.  Celková suma takýchto nevyhnutných „detailov“ sa môže vyšplhať až na 1 000 €, aj s tým treba počítať.

 

Firma z opačného konca krajiny

Našli ste svoju ideálnu firmu cez internet. Jediný problém je, že je z opačného konca krajiny a nemá žiadne pobočky vo vašom kraji. V tomto prípade musíte rátať so zvýšenými nákladmi o cca 5-10 %. Toto navýšenie tvorí náklady na prepravu materiálu a strojov, plus ubytovanie majstrov. Preto je lepšie nájsť vhodnú lokálnu firmu na všeobecné práce (základy, prípojky, terénne úpravy, kachličkovanie, parketovanie, maľovanie, atď.) a od vybranej firmy kúpiť unikátnu technológiu samotnej stavby.

 

S týmto málokto ráta – počiatočný náklad na výstavbu:

Veľa ľudí, ktorí chcú stavať cez úver, neráta s počiatočnou hotovosťou, ktorú musia mať pri začatí výstavby. Stavbu musíme dostať do úrovne požadovanej bankou a katastrom. Až potom banka uvoľní peniaze, ktorými vám samozrejme preplatí aj počiatočnú investíciu. Väčšinou musíte mať pripravené cca 30 % z hodnoty vašej stavby.

 

Neočakávaný luxus vás môže prekvapiť

Ceny na stránkach zhotoviteľov montovaných domov bývajú väčšinou v určitom základnom cenovom štandarde. Keď si investori vyberajú kachličky, sanitu, dvere či okná, tak často zo svojho rozpočtu trocha uletia do luxusnejšej sféry, čo výslednú cenu môže taktiež navýšiť a nemilo Vás prekvapiť. Potom prichádza rad na strihanie a osekávanie, ktorým sa budete snažiť priblížiť späť k vášmu reálnemu rozpočtu.

 

aky-styl-a-architektura-su-pre-vas-najvhodnejsie-1

 

Ako vidíte, nie je toho málo čo vás môže pri výstavbe montovaného domu prekvapiť. Preto sa všeobecne odporúča rátať s rezervou cca 10 %, ktorú si môžete ku každému projektu na ktorý sa pozeráte prirátať. Je lepšie byť pripravený, ako prekvapený. Veríme, že vám tento článok pomohol a ak sa vám páčil, tak kliknite na lajk a dajte vedieť o tomto aj vašim priateľom, ktorí plánujú výstavbu domu.

 

S pozdravom,

tím 3M Dom