V ideálnom svete by stavebníci a stavebné firmy stopercentne chápali jeden druhého a stavba domu by bola pre oboch potešením. Nanešťastie, nie vždy to takto aj v skutočnosti dopadne a niekedy sa vyskytnú na oboch stranách nedorozumenia. Avšak nedorozumenia nemusia bezpodmienečne vyústiť do hádok.

 

5-nedorozumeni-ktore-mozu-vzniknut-1

 

Existujú oblasti, v ktorých tieto nedorozumenia vznikajú častejšie ako v iných, a vy sa s nimi môžete stretnúť aj pri vašom projekte. Stavba vášho nízkoenergetického domu prebehne hladko, ak tieto nedorozumenia identifikujete vopred. Pozrime sa teda na 5 najčastejších oblastí, ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť.

 

1. Budete si myslieť: „Nikdy nedokončíte môj dodatkový zoznam.“

Počas výstavby vášho nízkoenergetického domu budete chcieť s postupom času od stavebnej firmy rôzne úpravy. Napríklad zmeniť okno, alebo pridať okno. Ak budete pravidelne pridávať „ešte toto a tamto“ do vášho dodatkového zoznamu, začne narastať frustrácia na oboch stranách. Budete mať pocit, že sa vaše pripomienky nikdy nezrealizujú. Preto je dobré dohodnúť sa na dodatkovom zozname hneď na začiatku. Časom, ak budete prichádzať na nové inšpirácie a nové zmeny, vytvorte si nový zoznam, ktorý prediskutujete až keď sa dokončí práca na prvom zozname. Takto sa eliminuje stres a hádky, ktoré môžu pri výstavbe vzniknúť.

 

5-nedorozumeni-ktore-mozu-vzniknut-2

 

2. Budete si myslieť:  „Prečo tieto dve okná stoja opäť niečo navyše?“

Je pravdou, že to, za čo platíte, nie sú žiadne drobné. Váš staviteľ však určil cenu na základe presných špecifikácií, ktoré ste si sami stanovili. Každá nová položka, ktorú pridáte počas výstavby, navyšuje náklady na materiál a vykonanú prácu. A tie niekto musí uhradiť. Nie je nič zlé na tom, keď chcete niečo meniť, ale každá zmena vás bude stáť nejaké to euro naviac. A zároveň táto zmena musí byť jasne dohodnutá v písomnej podobe, aby ste sa navzájom a voči sebe so staviteľom chránili.

 

3. Budete si myslieť: „ Platím si za kvalitnú prácu avšak, vaša práca nie je dokonalá. Chcem to opraviť.“

Máte plné právo očakávať od staviteľa kvalitne odvedenú prácu. Každopádne, ľahko sa vám môže stať, že spadnete do nereálnych požiadaviek. Predtým ako podpíšete zmluvu by ste si mali so staviteľom ozrejmiť vaše očakávania. Bude vás to stáť trocha viac času, ale stojí to zato. Stavebná firma vám môže pomôcť pochopiť to, čo môžete očakávať a čo nie. Tým, že si veci ozrejmíte a dáte ich na papier, sa neskôr vyhnete častým vetám typu: „Ale veď ste povedali, že…“

 

4. Vaša stavebná firma si myslí: „Zákazník chce zmeny, ale my si myslíme, že nemá dostatok financií na to, aby ich zaplatil.“ Vy si myslíte: „Naša firma s nami vôbec nekomunikuje o našich požiadavkach a pritom platíme vždy a načas.“

Dohodnite sa o všetkých zmenách, ktoré sa vyskytnú po podpísaní finálnej zmluvy, písomne. Taktiež je lepšie, keď platíte v čase vykonávania zmien, ako na konci. To zabezpečí, že obe strany budú spokojné a vy sa zároveň chránite pred finančnými prekvapeniami na konci výstavby.

 

5-nedorozumeni-ktore-mozu-vzniknut-3

 

5. Vy si myslíte: „Nie som si istý, či som si vybral správnu stavebnú firmu.“

Ak neveríte vašej stavebnej firme, tak je vysoký predpoklad, že priebeh výstavby nebude najšťastnejší a možno ani nebude úspešný. Aj kvôli tomu je extrémne dôležité, aby ste si vybrali správnu stavebnú firmu ešte pred realizáciou vášho projektu. Vďaka tomu môžete spokojne odovzdať výstavbu do rúk profesionálom a nemusíte si lámať hlavu s detailmi stavebných procesov. Ak však máte opodstatnené podozrenie, že stavebná firma nevie, čo je najlepším riešením pre váš projekt, pokojne to s vašou firmou prediskutujte. Ale nerobte to príliš často. Vždy zvážte, či vaša pripomienka má reálne opodstatnenie. Ideálnym riešením je zveriť kontrolu výstavby do rúk certifikovanému stavebnému dozoru – tu však treba myslieť aj na to že, je to náklad navyše.

Pre informácie ohľadne bezproblémovej výstavby a správneho zvládnutia stavebného procesu nás neváhajte kontaktovať.

 

Váš tím 3M Dom.