Cesta za každým kvalitným montovaným domom na kľúč – či už je to v Bratislave, Stupave, Senci, alebo kdekoľvek inde – sa začína vždy rovnako, a to kvalitným návrhom. Kvalitný návrh by mal byť inteligentný a kvalifikovaný: mal by brať do úvahy vaše špecifické predstavy, potreby a životný štýl. Ako teda nájsť dobrého architekta pre váš montovaný dom „na mieru“? Tu je 5 dôležitých tipov.

 

Vyber_toho_spravneho_architekta_1

 

1. Hľadajte poslucháča:

Niet pochýb o tom, že architekt musí byť dostatočne kvalifikovaný. To znamená, že spĺňa tri nevyhnutné atribúty: vzdelanie, skúsenosti a nápady. Architekt zároveň nesmie zabudnúť, že sa zameriavate na váš nový dom. Preto sa uistite, že nájdete architekta, ktorý vás naozaj počúva a berie do úvahy to, čo si naozaj želáte. Dobrým znamením v tejto oblasti je, ak si dotyčný robí rozsiahle poznámky už od prvého spoločného stretnutia.

 

2. Posvieťte si na rozmanitosť:

Prezeráte si referenčné portfólio potenciálneho kandidáta a neustále máte pocit, že vidíte tie isté, podobné riešenia a opakujúce sa vzory? Môže to byť znakom nedostatočnej kreativity. Alebo to značí, že architekt má vlastný obľúbený štýl, na ktorý sa zafixoval. Tým pádom si už dopredu viete predstaviť, ako sa asi vyvinie váš návrh.

 

Vyber_toho_spravneho_architekta_2

 

3. Pomôžte si názorne:

Aj architekti sú profesijní špecialisti – premýšľajú a komunikujú v odbornom architektonickom žargóne. Vy pravdepodobne nie. Preto je vhodné, okrem slovného opisu vašich predstáv, ukázať im aj fotky a obrázky. Namieste je aj spoločný výlet na vami vytipované lokality, kde môžete naživo poukázať na detaily, ktoré sa vám páčia.

 

4. Opisujte, ale nenavrhujte:

Nevyhnutnou súčasťou procesu tvorby individuálneho projektu na mieru, je ponechať priestor profesionálovi a nechať architekta, aby bol architektom. Skúste čo najdetailnejšie opísať vaše predstavy, ale nerobte celú prácu za nich. Výsledkom by bola frustrácia, možno až hnev na oboch stranách kontraktu.

 

Vyber_toho_spravneho_architekta_3

 

5. Dôležitosť „chémie“:

Musíte mať vášho architekta radi? Teoreticky, by to malo byť jedno. V skutočnosti však veľmi pomáha, ak medzi Vami „preskočí iskra“. Nemusíte počúvať rovnakú hudbu, alebo fandiť rovnakému športovému klubu. Ale mali by ste chcieť, aby bol architekt nadšený vašou víziou – a vy zároveň chcete byť nadšený tým, čo vám architekt vo finále prinesie.

My v 3M dom si dávame špeciálne záležať na výbere architektov, s ktorými spolupracujeme. Inšpirujte sa našimi referenciami alebo sa príďte poradiť s našimi architektmi. Sme tu pre vás.

 

Tím 3M Dom