V dnešnom uponáhľanom svete môže byť naozaj náročné porozprávať sa s niekým zadarmo a naozaj seriózne o tom, ako vylepšiť plánovanú výstavbu domu na kľúč, resp. kde sa dá ušetriť. Tí, ktorí si chcú postavať dom na kľúč, nechcú platiť zbytočne viac – chcú ušetriť. Na druhej strane, stavitelia domov sa chcú vyhnúť stratám. Tým pádom je takáto diskusia v prípravnej fáze veľmi osožná pre obe strany.

 

Vystavba-domu-na-kluc-1

 

Často sa stáva, že človek, ktorý si chce postaviť dom, a stavebná firma nájdu kompromisy v tom, kde sa dá ušetriť. Problémom však je, že zákazník má mnohokrát nereálne očakávania ohľadom výstavby. A to nie je preto, že by to myslel zle, ale jednoducho preto, že sa v danej problematike odborne nevyzná. Koniec koncov, drvivá väčšina ľudí stavia za svoj život jeden, niekedy dva domy.

Výnimkou nebýva ani situácia, keď sa klient pozerá na šetrenie reálne, ale napokon je nútený vzdať sa niektorých vylepšení alebo vybavenia domu kvôli tomu, aby sa zmestil do rozpočtu. Dôležitým faktom ale je, že ak chcete stavať dom, sú tu oblasti, v ktorých by sa nemali robiť kompromisy, len aby sa ušetrilo. Pozrime na niektoré z nich.

 

Vystavba-domu-na-kluc-2

 

Kde sa oplatí šetriť a kde nie? Na niektorých premenných sa dá šetriť, pri iných to veľmi neodporúčame. V nasledovných riadkoch si teda rozoberieme niektoré premenné, ktorých by sa mohli aj nemuseli dotknúť vaše myšlienky ohľadom šetrenia.

 

Výber oblasti kde chceme stavať:

Keď staviate dom, plánujete investovať do výstavby celkom slušnú sumu. Budete pravdepodobne zvažovať miesto, kde dom postavíte na základe viacerých uvážení. Mnoho ľudí, ktorí si chcú postaviť dom, sa sústredia na prostredie, v ktorom bude stáť. Toto je samozrejme dôležité.

 

Vystavba-domu-na-kluc-3

 

Taktiež však treba brať do úvahy aj prístup do práce, škôl, obchodov a ostatných dôležitých miest, kam sa budete potrebovať dostať. Neprehliadnite stav samotného miesta výstavby. Ani to, že miesto sa nachádza v nádhernom prostredí a má výbornú polohu pre prístup k miestam, do ktorých budete musieť dochádzať vám nemusí zaručiť, že tento pozemok je vhodný pre výstavbu.

Dávajte si teda pozor na „neviditeľné“ výdavky, ktoré možno teraz nevidíte, ale môžu vás zastihnúť neskôr. Dobrým príkladom sú napríklad podzemné vody, potreba protiradónovej ochrany, alebo poloha a stav inžinierskych sietí vzhľadom na budúcu polohu domu.

 

Dizajn:

Správny dizajn vám môže zlepšiť život. Ideálne je držať sa pravidla dvakrát meraj a raz rež. To znamená, že najlepšie urobíte, ak výberu pôdorysu a dizajnu domu venujete náležitú pozornosť hneď na začiatku. Uistite sa, že v budúcnosti budete bývať v dome, v ktorom sa budete cítiť príjemne a bude spĺňať všetky vaše požiadavky a predstavy. Ide taktiež o formu šetrenia, nakoľko v budúcnosti nebudete uvažovať o prerábaní domu, pretože to bude dom aký ste skutočne chceli. Navyše, mnoho zákazníkov si neuvedomuje, že zmeny počas samotnej výstavby sú tiež vcelku nákladné.

 

Vystavba-domu-na-kluc-4

 

Pamätajte, vaše plány sú to čo váš staviteľ použije na to, aby vytvoril vašu domácnosť. Ak aj prevedie dodávateľ všetky práce takmer dokonale podľa projektu, nezaručí to vašu spokojnosť, ak sú projekt a pôdorys slabo premyslené. Zlé plány tvoria zlú domácnosť.

 

Vystavba-domu-na-kluc-5

 

Kuchyňa:

Viacero vlastníkov domu sa nevyjadruje o svojej novej kuchyni stopercentne pozitívne. Prečo? Ľudia očakávajú od kuchyne veľa. Vaša rodina pravdepodobne strávi najviac času v kuchyni v porovnaní s iným miestnosťami v dome. A toto je ten dôvod, prečo je kuchyňa práve tou miestnosťou v dome, ktorá sa najčastejšie prerába. Ak ešte nemáte kuchyňu postavenú a chcete ušetriť, teraz je ten správny čas premyslieť si správne jej výstavbu. Šetrenie sa prejaví, keď nebudete musieť kuchyňu dodatočne prerábať.

 

Vystavba-domu-na-kluc-6

 

Obývačka:

Takisto ako aj kuchyňa, aj obývačka je miestnosť, ktorá sa používa veľmi často. Myslite hlavne na priestor, ktorý bude v obývačke. Doprajte si miestnosť, ktorú si zariadite tak, že sa v nej budete cítiť pohodlne. Pamätajte, je oveľa ťažšie a samozrejme aj oveľa finančne náročnejšie, zväčšiť miestnosť, ktorú ste si mohli dať postaviť väčšiu už skôr.
Vystavba-domu-na-kluc-7

 

Perfektná kúpeľňa:

Kúpeľňa môže byť miesto, kde si môžete dopriať relax alebo je to miesto, kde sa len narýchlo osprchujete. Zariadiť si perfektnú kúpeľňu znamená spokojnosť do budúcna a taktiež záruku, že nebudete musieť investovať ďalej. Preto drahšia nie vždy znamená aj lepšia. Závisí to od vašich zvykov a obľúbených činností. Trávite veľa času v kúpeľni? Potom by ste mali starostlivo premýšľať nad dispozíciou, funkciami a estetikou tejto miestnosti. Chodíte do kúpeľne len pár krát denne na 10 minút a pri sprchovaní ste aj tak hlavou niekde inde? Potom bude pre Vás asi lepšie zredukovať investície do estetiky (a tie sú nemalé) a zamerať sa viac na funkčnosť. Ušetrené peniaze môžete využiť napríklad v kuchyni.

 

Vystavba-domu-na-kluc-8

 

Priestory pre uskladňovanie:

Môže to vyzerať ako neatraktívna časť vášho domu, ale v skutočnosti majú tieto priestory veľký dopad na kvalitu vášho života. Uistite sa, že si vo vašom dome budete môcť uskladniť veci bezproblémovo – či už pôjde o poličky či uskladňovanie vecí pod schodiskom alebo na povale. Pomôže Vám to vytvoriť dom, ktorý bude vyzerať príjemne a prehľadne a zároveň sa v ňom aj budete spokojne cítiť.

 

Majstri:

Určite nešetrite na kvalitných majstroch a výbornom manažmente výstavby, pretože, ako už viete, to je jedna z najdôležitejších vecí pre stavbu bezpečného a kvalitného domova.

Vystavba-domu-na-kluc-9

 

Izolácia a vykurovanie:

Rozdiel v mesačných nákladoch na prevádzku nízko-energetického domu a pasívneho domu nie je až tak razantný, aby ste museli investovať do hrubšej izolácie a drahých technológii. Návratnosť takýchto investícii si dokáže málokto dôsledne spočítať, ale zväčša ide minimálne o desiatky rokov (ak zoberieme do úvahy infláciu, revízie a servis). Málokto si uvedomuje, že pri kvalitnom izolačnom plášti celého domu, sú rozdiely v nákladoch na vykurovanie podľa spôsobu menšie ako pri tehlových domoch.

 

Okná a šetrenie:

Ak máte kvalitné steny, tak sa určite neodporúča šetriť na oknách. Je to z toho dôvodu, že relatívne vysoký tepelný odpor steny voči nízkemu odporu okien spôsobuje rosenie presklených plôch počas vykurovacej sezóny, najmä pri nedostatočnom vetraní, čo ďalej môže viesť k vzniku kaluží pod oknami, následne plesniam a ďalším problémom.

 

Vystavba-domu-na-kluc-10

 

Rekuperácia:

Ideálnym doplnkom je riadené vetranie. Ak je ešte priestor v rozpočte na investície do technológií, odporúčame sa po oknách zamerať na rekuperáciu. Drvivá väčšina ľudí uvažuje naopak. Uvažujú, ako ohrievať vodu/vzduch lacnejšie, lenže v dome s perfektnými stenami a oknami je zbytočné investovať navyše za efektívnejší spôsob vykurovania, pretože pozitívny finančný efekt je oveľa nižší ako pri klasických, zle zateplených stavbách. Tým pádom sa návratnosť reálne blíži k nekonečnu.

Investujte radšej do riadeného vetrania. Okrem toho, že vám taktiež ušetrí pár eur mesačne, pretože vetrá s oveľa nižšími stratami tepla ako pri klasickom vetraní, vám riadené vetranie pomôže oveľa viac zvýšiť kvalitu vášho života. Vetrá za vás a vy máte neustále istotu zdravého domova pre vašu rodinu.

 

Zivotnost-noveho-domu-v-cislach-11

 

Veríme, že ak si chcete postaviť dom, mali by ste vedieť, za čo budete platiť. Nemali by ste preplácať. Nešetrite ale v nesprávnych oblastiach. Spotrebujte zodpovedajúce peniaze, aby ste získali bývanie, ktoré naozaj chcete. Myslite na dispozíciu, veľkosť miestností, odkladací priestor, kvalitný obvodový plášť vrátane okien a vetrania. V týchto oblastiach nešetrite, pretože pridávajú spokojnému bývaniu viac, ako je ich cena, aj keď sa to nedá exaktne spočítať.

Ako dnes už vieme, stres patrí k najväčším faktorom ovplyvňujúcim kvalitu života ako aj k najväčším spúšťačom civilizačných ochorení. Kým pri niektorých položkách domu vieme určiť ich návratnosť v eurách, niektoré faktory ovplyvňujú samotných obyvateľov domu a aj keď nevieme spočítať tieto dopady v eurách, ovplyvňujú spokojnosť a zdravie a ich hodnota je nevyčísliteľná. Tak prečo si stres prinášať aj domov, navyše do nového domu?

 

Dispozície pôdorysu:

Veľa našich zákazníkov má premyslené interiéry a technológie vo svojom budúcom dome. Toto sú veci, ktoré prinášajú efekt (príjemné prostredie na bývanie, pozitívny efekt na hostí, ušetrené prevádzkové náklady). Napríklad také tepelné čerpadlo, realizačné náklady môžu prevyšovať klasický turbokotol 3 a viac násobne a výsledkom je ušetrených povedzme 20 eur mesačne.

Naša skúsenosť však ukazuje, že mnoho zákazníkov, aby dodržali svoje rozpočtové obmedzenie, znižuje podlahovú plochu miestností práve na úkor technológií v oblasti technológie a interiéru, ale neskôr, pri realizácii zistia, že keby obe detské izby a obývačka boli o tých pár metrov väčšie, kvalita života spojená s bývaním v tomto priestore by im narástla subjektívne v omnoho väčšej hodnote ako je ušetrených 20 eur za mesiac.

 

Vystavba-domu-na-kluc-11

 

Dispozícia je vždy prvoradá – turbokotol si môžete kedykoľvek vymeniť za tepelné čerpadlo, avšak s prerábkou obvodu domu je to omnoho zložitejšie, resp. niekedy dokonca nemožné. Preto je správne zamyslieť sa nad jednotlivými miestnosťami a ich každodenným využívaním a nezmenšovať spálňu kvôli stoeurovému obkladu v kúpeľni. Obklad sa dá dorobiť/vymeniť, ale tú nešťastnú spálňu si už zmeníte len veľmi ťažko.

Príďte sa k nám poradiť ohľadom výstavby nového domu a spoločne s nami hľadať spôsoby ako optimalizovať vzťah medzi vašim rozpočtom a vysnívaným domom, čo pridať, čo vypustiť, kde šetriť a kde nie. Náš tím je vám k dispozícii.

 

Váš tím 3M Dom.