Dohodnite si obhliadku:    0903 830 080

Bungalov alebo poschodový dom?

04. decembra 2018

Autor: 3M Dom

Otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Vždy záleží na vašich potrebách a možnostiach a tomu by ste mali prispôsobiť aj váš dom. Pokúsme sa teraz okrem pozemku a s tým spojených obmedzení zamerať aj na komfort používateľa – obyvateľa domu.

Dôvody pre jednopodlažný dom:

Poschodový dom nie je vhodný pre seniorov. S vekom ubúda aj fyzická kondícia a v sedemdesiatke budete mať väčšie problémy s každodenným výstupom na poschodie.

To zároveň platí aj pre mladé rodiny s malými deťmi. Schody sú celkom nebezpečné a môže veľmi ľahko dôjsť k úrazu. Tento problém sa dá vyriešiť  schodiskovou bránkou, ktorá zabráni deťom výstup, alebo vstup na schodisko. Lenže detská zvedavosť nemá hraníc a určite treba zvážiť aj tento faktor.

Kontrola nad teplotou v jednopodlažnom dome je oveľa väčšia. Môžete mať akúkoľvek super konštrukciu, zákony fyziky sú dané. Teplo stúpa smerom nahor. Na poschodí bude vždy vyššia teplota než na prízemí.

Upratovanie a čistenie jednopodlažného domu je jednoduchšie.  Behanie s vysávačom, alebo vedrami po schodisku môže byť vcelku náročné.

Jednopodlažný dom umožňuje vyššie stropy. Ak preferujete vysoké stropy a unikátnu architektúru, jednopodlažný dom je pre vás tiež dobrá voľba.

Dôvody pre poschodový dom:

Výber domu by sa mal začať už pri výbere pozemku. Pozemky v niektorých lukratívnych a husto zastavaných oblastiach majú cenu skoro takú veľkú a niekedy aj väčšiu než samotný dom. Preto môžete zvážiť kúpu menšieho pozemku a stavbu poschodového domu. Je to jedna z hlavných výhod poschodového domu. Zabrať čo najmenšiu zastavanú plochu a zväčšiť obytný priestor v husto zastavaných oblastiach, kde nie sú veľké pozemky, prípadne kde sú veľké pozemky príliš drahé.

Rodiny so staršími deťmi preferujú dvojposchodové domy, pretože schodisko v týchto domoch predstavuje prirodzené rozdelenie obytných priestorov a väčšie súkromie.

Ak ste aktívni, radi sa hýbete, schodisko pre vás nebude prekážkou, ale každodenné výstupy budete vnímať ako cvičenie.

V neposlednom rade je nespornou výhodou dobre navrhnutého poschodového domu potenciál nižších prevádzkových nákladov spojených s vykurovaním. Väčšina pasívnych domov je dvojpodlažná. Architektúra pasívneho domu však má určité zákonitosti, ktoré sa nemusia vždy zhodovať s estetickým cítením budúceho majiteľa. V žiadnom prípade nemožno očakávať, že každý dvojpodlažný dom je v tomto ohľade lepší ako bungalov. Okrem architektúry a osadenia na pozemku termoizolačné vlastnosti domu závisia najmä od použitých materiálov a od ich kvalitného, bezchybného zapracovania.

Každému vyhovuje niečo iné podľa veku, životného štýlu a tiež podľa možností pozemku. Ak sa potrebujete poradiť, obráťte sa nás. Vieme vám nielen poradiť, ale dom aj navrhnúť a postaviť, aby bol pre vás tým ideálnym miestom na život.